Kosmetyki i akcesoria less (zero) waste w Twoim sklepie

 

Przeciętny Polak w ciągu roku wytwarza średnio od 200 do 300kg śmieci. Ta liczna stale rośnie mimo europejskiej edukacji oraz zwiekszenia świadomości. Czym zatem jest idea zero waste i na czym ona polega biorac pod uwagę kosmetyki naturane?

Filozofia zero / less waste polega na ograniczaniu produkowanych odpadów poprzez minimalizm zakupowy, ekologię i odpowiedzialnego użytkowania przedmiotów. Opiera się na ideai 6R:

Refuse (odmawiaj) - dbałość o minimalizację odpadów,

Reduce (redukuj) - zminimalizowanie niepotrzebnych zakupów,

Reuse (ponowne użycie) – ponowne użycie lub sprzedaż niepotrzebnych rzeczy osobom potrzebującym,

Repair (naprawa) - naprawa usterek sprzętu elektronicznego, a także ubrań i produktów, które nie potrzen=bują zamiany na nowe,

Recycle (recykling) - ponowne wykorzystanie materiałów do recyklingu np. szkła

Rot (kompostowanie) - wykorzystanie odpadów biologicznych w celu nawożenia roślin.

 

Zero waste a kosmetyki

Duża część generowanych przez gospodarstwo domowe odpadów to właśnie opakowania ; również te pochodzące z kosmetyków i akcesoriów kąpielowych. Wszelkie plastikowe butelki, słoiczki po kremach, tubki, dyspenzery to jednorazowe, niepotrzebne opakowania, które rozkładają się miliony lat.

Kosmetyki naturalne i ekologiczne, które ze względu na swoje biodegradowalne opakowania przyczyniają się do zmniejszenia zaśmiecania środowiska należą do grona kosmetyków less / zero waste.

Warto edukować swoich klientów w tym kierunku, gdyż ekologia jest rozwijającą się ideologią za którą podąża coraz to więcej świadomych ludzi. Każdy dobry dbajacy o dobry swoich klientów sklep powinien mieć w swoim asortymencie ekologiczną alternatywę kosmetyczną. Klienci będą za to wdzięczni! Swoją minimalistyczną drogę możemy zatem rozpocząć od porządków w łazience wykonując kilka prostych kroków, które poprawią funkcjonowanie naszej planety oraz przyczynią się do polepszenia kondycji skóry.

 

Jak dobrze dobrać kosmetyki less waste do swojego sklepu?

 

Postaw na biodegradowalne opakowania ze szkła lub tworzywa, które ulega szybkiemu rozkładowi. Nie wprowadzaj do oferty produktów z nadmiarem opakowań zewnętrznych np. butelka + karton. To niepotrzebny nadmiar, który przyczynia się do zaśmiecania środowiska. Odpady, których nasze środowisko nie toleruje to bez wątpienia plastikowe butelki. Jest ich ogrom! Butelka po szamponie, odżywce, mgiełce do ciała, żelu pod prysznic, balsamie... i to nie wszystko. Produkt zostaje zużyty, a plastikowa butelka rozkłada się przez miliony lat! Zwróć zatem uwagę na produkty, które redukują zużycie plastiku:

Są to:

szampony i odżywki w kostce,

mydła w kostce

kosmetyki w szklanych opakowaniach,które można potem zachować na kosmetyki domowej receptury.

naturalne akcesoria kąpielowe: pumeks ze skały wulkanicznej, gąbka naturalna, rękawica loofa

waciki i patyczki kosmetyczne z biobawełny bez plastiku

 

➤ OFERTA LESS WASTE NASZEJ HURTOWNI

 

Minimalizm kosmetyczny w duchu zero waste

Uczulaj klientów pod kątem świadomego wybóru kosmetyków. Zakupy pod wpływem impulsu, rekomendacji influencerki, koleżanki i gorszego dnia nie są dobrym pomysłem. Zakup powinien być przemyślany, świadomy z dokładną lekturą etykiet i składów, a także certyfikatów ekologicznych. Niech klient wie, że lepiej jest kupić jeden dobry ekologiczny krem niż kilka drogeryjnych z niekorzystnym składem, które trzeba będzie potem wyrzucić.

 

Uniwersalność

Zwróć uwagę na kosmetyki uniwersalne, które można wykorzystać do różnych części ciała redukując tym samym zakup nadmiaru produktów. Kosmetyki uniwersalne to m.in.:

- masło shea – służy jako balsam do ciała + balsam do ust + krem na suche pięty i łokcie + balsam po opalaniu

- glinki kosmetyczne – służą jako maseczka do twarzy, ciała, włosów, pasta do zębów

- oleje naturalne – do ciała, twarzy, pod oczy, jako serum, do olejowania włosów

- mydła – do ciała, twarzy, włosów, do prania,

- olejki eteryczne - miejscowo w zależności od potrzeb skóry + odświeżacz do kominka zapachowego lub dyfuzora + dodatek do aromatycznej kąpieli

 

Kosmetyki less waste: marki, na które warto zwrócić uwagę

 

Secrets de Provence – mydła w papierowych opakowaniach i szampony w kostce

Ava – szklane buteleczki i papierowe opakowania

Eco Life – świece sojowe w szkle
✔ Etja - olejki eteryczne

Le Chatelard 1802 – świecej z woskiem roślinnym w szkle, mydła marsylskie

Foufour – mydła marsylskie

Najel – mydła Aleppo

✔ Saryane – mydła Aleppo